Küresel Para Birimlerinizi Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

Küresel Para Birimlerinizi Ne Kadar İyi Tanıyorsunuz?

4 Temmuz 2022 Kapalı Yazar: IND Yatırım

Dünya ekonomisi artık her zamankinden daha fazla birbirine bağlı olduğundan, herkesin başlıca küresel para birimleri hakkında en azından temel bir anlayışa sahip olması önemlidir. Dünya parası hakkında ne kadar bilginiz var?

ABD Doları

Dolar, Amerika Birleşik Devletleri ve bölgelerinin birincil para birimidir. Aynı zamanda Kanada, Ekvador ve Panama gibi birçok ülkenin de gayri resmi para birimidir. Dolar 100 sente ya da dört çeyreğe bölünmüştür.

Dolar ilk olarak 1792 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin resmi para birimi olarak kullanılmaya başlanmıştır. O dönemde uluslararası ticarette yaygın olarak kullanılan İspanyol dolarına dayanıyordu. İspanyol dolarının kendisi de eski bir İspanyol parası olan altın hizmet işaretine dayanıyordu.

Dolar, 1857’den beri Amerika Birleşik Devletleri’nin birincil para birimi olmuştur. Amerika Birleşik Devletleri her zaman dünyanın önde gelen ekonomilerinden biri olmuştur, bu nedenle dolar da dünyanın en önemli para birimlerinden biri olmuştur.

Dolar, enflasyon, faiz oranları ve Amerika Birleşik Devletleri’nin siyasi ve ekonomik istikrarı gibi birçok faktörden etkilenmektedir. Doların değeri tarihi boyunca dalgalanmıştır. Şu anda diğer para birimleri karşısında tüm zamanların en yüksek seviyesine yakın.

Avro

Avro, 28 üye ülkeden oluşan Avrupa Birliği’nin temel para birimidir. Tek bir Avrupa para birimi yaratmanın bir yolu olarak 1999 yılında uygulamaya konmuştur. Euro, AB üyesi olmasalar da diğer birçok ülkede de kullanılmaktadır.

Avro 100 sente ya da sekiz çeyreğe bölünmüştür. Bir avro yaklaşık 1,15 dolar değerindedir. Euro, dolardan sonra dünyanın en popüler ikinci para birimidir.

Euro, enflasyon, faiz oranları ve Avrupa Birliği’nin siyasi ve ekonomik istikrarı gibi birçok faktörden etkilenir. Euro’nun değeri piyasaya sürüldüğünden bu yana dalgalanmıştır, ancak genellikle diğer para birimleri karşısında güçlü olmuştur.

Japon Yeni

Yen, Japonya’nın birincil para birimidir. Japon toprakları olan Okinawa ve Ryukyu Adaları’nda da kullanılmaktadır. Yen ilk olarak 1871 yılında kullanılmaya başlanmış ve eski Japon para birimi olan mon’un yerini almıştır.

Yen 100 sen veya 10 çeyreğe bölünmüştür. Bir yen yaklaşık 0,01 dolar değerindedir. Yen, dolar ve avrodan sonra dünyanın en popüler üçüncü para birimidir.

Yen, enflasyon, faiz oranları ve Japonya’nın siyasi ve ekonomik istikrarı gibi birçok faktörden etkilenir. Yen’in değeri piyasaya sürüldüğünden bu yana dalgalanmıştır, ancak genellikle diğer para birimleri karşısında güçlü olmuştur.

İngiliz Sterlini

Sterlin, İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ın birincil para birimidir. Sterlin ilk olarak 7. yüzyılda Anglo-Sakson İngiltere’de kullanılmaya başlanmıştır ve bugün dünyada kullanılan en eski para birimidir.

Pound 100 peni ya da sekiz çeyreğe bölünmüştür. Bir pound yaklaşık 1.30 dolar değerindedir. Pound, dolar, euro ve yenden sonra dünyanın en popüler dördüncü para birimidir.

Pound, enflasyon, faiz oranları ve Birleşik Krallık’ın siyasi ve ekonomik istikrarı da dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir. Pound’un değeri tarihi boyunca dalgalanmıştır, ancak genellikle diğer para birimleri karşısında güçlü olmuştur.

İsviçre Frangı

İsviçre frangı, İsviçre’nin birincil para birimidir. Lihtenştayn Prensliği’nde de kullanılmaktadır. Frank ilk olarak 1850 yılında kullanılmaya başlanmış ve eski İsviçre para birimi olan thaler’in yerini almıştır.

Frank 100 centime veya sekiz çeyreğe bölünmüştür. Bir frank yaklaşık 1.00 dolar değerindedir. Frank, dolar, euro, yen ve sterlinden sonra dünyanın en popüler beşinci para birimidir.

Frank, enflasyon, faiz oranları ve İsviçre’nin siyasi ve ekonomik istikrarı da dahil olmak üzere birçok faktörden etkilenir. Frangın değeri piyasaya sürüldüğünden bu yana dalgalanmıştır, ancak genellikle diğer para birimleri karşısında güçlü olmuştur.

Kanada Doları

Kanada doları, Kanada’nın birincil para birimidir. Kanada’nın Nunavut ve Kuzeybatı Toprakları bölgelerinde de kullanılmaktadır. Dolar ilk olarak 1858 yılında kullanılmaya başlanmış ve eski Kanada para birimi olan sterlinin yerini almıştır.

Kanada doları 100 sente ya da sekiz çeyreğe bölünmüştür. Bir Kanada doları yaklaşık 0,75 dolar değerindedir. Kanada doları, dolar, euro, yen, pound ve franktan sonra dünyanın en popüler altıncı para birimidir.

Kanada doları enflasyon, faiz oranları ve Kanada’nın siyasi ve ekonomik istikrarı gibi birçok faktörden etkilenir. Kanada dolarının değeri tarihi boyunca dalgalanmıştır, ancak genellikle diğer para birimleri karşısında güçlü olmuştur.

Avustralya Doları

Avustralya doları, Avustralya’nın birincil para birimidir. Avustralya’ya bağlı Christmas Adası, Cocos (Keeling) Adaları ve Norfolk Adası’nda da kullanılmaktadır. Dolar ilk olarak 1966 yılında kullanılmaya başlanmış ve eski Avustralya para birimi olan sterlinin yerini almıştır.

Avustralya doları 100 sente ya da sekiz çeyreğe bölünmüştür. Bir Avustralya doları yaklaşık 0,70 dolar değerindedir. Avustralya doları, dolar, euro, yen, pound, frank ve Kanada dolarından sonra dünyanın en popüler yedinci para birimidir.

Avustralya doları, enflasyon, faiz oranları ve Avustralya’nın siyasi ve ekonomik istikrarı gibi birçok faktörden etkilenir. Avustralya dolarının değeri tarihi boyunca dalgalanmıştır, ancak genellikle diğer para birimleri karşısında güçlü olmuştur.